Основні несправності газових котлів

Для опалення приміщення сьогодні найчастіше використовують газові котли. Дешеве паливо, простота в експлуатації, висока потужність і компактні розміри - ось ті переваги, через які власники приватних будинків віддають перевагу саме газовому обладнанні. Але, на жаль, навіть найнадійніший пристрій може зламатися.

У цій статті ми розберемо найбільш часті несправності газових котлів, визначимо їх причини і розповімо, що можна зробити для відновлення працездатності.

Чому самостійний ремонт заборонений?

У випадку з газовим котлом існують такі небезпеки:

 • можливість витоку газу, яка може стати причиною вибуху або пожежі;
 • можливість попадання в приміщення смертельно небезпечних газів, що утворюються при згорянні палива: чадного (отруєння) і вуглекислого (задуха).
 • ураження високою напругою прямо від корпусу котла або через систему опалення, або гарячою водою;
 • наявність високих температур, які можуть стати причиною пожежі.

Саме тому самостійний ремонт газового котла категорично заборонений! Необхідно своєчасно запрошувати фахівців для обслуговування всієї системи опалення та ремонту в разі її несправності. Крім того, проведення пусконалагоджувальних робіт фахівцем і заборона на самостійний ремонт - необхідні умови гарантії від виробника.

Часті несправності

Необхідно розуміти, що сталося з котлом і що будуть ремонтувати фахівці. Так ви допоможете скоротити час діагностики проблеми, а також зможете знайти шахраїв: можливо, просто пропала електрика і досить перезапустити котел для вирішення всіх проблем.

Сучасні котли забезпечені просунутою системою безпеки і численними датчиками, які контролюють важливі показники пристрою. Зафіксовану несправність ви зможете побачити на електронному табло у вигляді коду помилки . Щоб її усунути може буде достатьо дій, які вказані в інструкції до пристрою.

Виявити несправність можна візуально (гар, іскри, потьоки), по запаху (витік газу або коротке замикання) або по звуку (з'явилися сторонні шуми, хлопки або гул). У подібних випадках необхідно вимкнути котел, перекрити запірну арматуру і викликати фахівця.

Котел не запускається

Це найчастіша несправність в роботі газового котла. Найпростіше рішення - перевірити подачу електрики. Чи ввімкнено пристрій в розетку? Якщо так, тоді можливо вибив автомат - перевірте пробки. У будь-якому випадку доведеться викликати майстра, навіть якщо пробки цілі: значить проблема всередині обладнання.

Можливі й інші проблеми:

 • немає подачі газу в систему: перекритий кран або аварія на магістралі;
 • закрита витяжка: полум'я розпалюється і швидко гасне;
 • проблема з електронною платою;
 • несправний електрод іонізації: не виникає іскра при запалюванні.
 • Також варто перевірити термостати. Котел забезпечений багатьма системами безпеки, об'єднаними в один ланцюг. Якщо хоча б одна ланка вийде з ладу, тоді вся система не запуститься.

Котел спалахнув, але вимкнувся і не запускається

Швидше за все, ви забули наповнити систему опалення водою перед початком розпалу. В цьому випадку терморегулятор зауважив занадто швидке нагрівання і подав сигнал про аварійне відключення.

Можливі й інші причини:

 • насос не включений: вся вода всередині і немає циркуляції системи опалення;
 • насос несправний: або циркуляції води немає взагалі, або здійснюється дуже повільно;
 • утворилися повітряні пробки: повітря нагрівається швидше, ніж вода і викликає спрацьовування датчика - випустіть зайве повітря;
 • проблема в термостаті: згорів або окислився всередині.

Котел постійно гасне

Найбільш поширені дві причини: слабка тяга в витяжній системі або несправність центральної плати.

Насамперед перевірте, чи відкрита витяжка? Може випадково закрилася. Якщо вона відкрита, тоді перевірте, чи є там сторонні предмети, наприклад, гілки дерев. Можливо, за довгий час скупчилися нагар і сажа - все це потрібно очистити.

Якщо з витяжкою все в порядку, тоді може бути несправна центральна плата і формується помилковий сигнал про припинення роботи котла. З цією проблемою справиться тільки фахівець.

Швидко падає тиск

Ви успішно запустили котел, а через деякий час помітили, що батареї холодні, а сам котел вже вимкнений. Перевірили манометр, а його стрілка вказує на червону зону. У більшості випадків це пов'язано з витоком води з системи:

 • перевірте, чи долили ви воду в розширювальний бачок;
 • відкрили кран подачі, але не зафіксували його, і вода пішла;
 • десь в системі є витік, перевірте труби і радіатори.
 • Крім того, можливо барахлить і сам манометр, перевірте його роботу. 

Котел працює, але батареї холодні або злегка теплі

Швидше за все, проблема в накипі теплообмінника котла. Хоча витрата газу і залишається колишнім, але тепловіддача зменшується.

Проблему вирішить чистка котла рідинами підвищеної кислотності. Для профілактики фахівці радять не користуватися водопровідною водою, а краще заливати пом'якшену воду.

Крім того, приділіть особливу увагу монтажу системи опалення. Візьмемо, наприклад, вміст солей жорсткості 15 мг / л і 100 літрів теплоносія в системі. При заповненні в неї потрапить 0.015 * 100 = 1.5 грама солі. Значить на стінках теплообмінника залишиться менше чайної ложки! Але якщо в системі є витоки і туди доливається хоча б раз в день 1 літр води, тоді за рік набігає цілих 365 літрів (в 3.6 рази більше, ніж обсяг системи опалення!) і додатково ще 5.5 грамів солі. В цьому випадку теплообмінник котла скоріше за все доведеться замінювати. А ось якщо доливати воду всього раз в 3 місяці, то уповільнити цей процес можна в 100 разів!

Помилки, яких немає в інструкції

Буває і таке, що котел не працює і показує на дисплеї номер помилки, якої немає в керівництві користувача. Швидше за все, вийшли з ладу якісь дрібні компоненти плати. Усунути проблему простим перезапуском котла навряд чи вдасться, тому доведеться звертатися до фахівця.

Шум і свист при запуску котла

Сучасні котли працюю практично безшумно, тому якщо з'явилися якісь сторонні звуки і свисти - це явно вказує на несправну роботу.

Перевірте, чи достатньо води в системі опалення і чи немає повітряних пробок в трубах і радіаторах. Проконтролюйте значення манометра і випустіть зайве повітря.

Проблема може бути і в засміченому теплообміннику, при перепаді температур відриваються шматки накипу і відбувається перегрів антифризу.

Проблема з фільтром або насосом

Несправна робота котла може бути пов'язана із засміченням фільтра холодної води. Перекрийте кран подачі, витягніть сітку, що фільтрує, промийте під потоком води або замініть.

Можлива також проблема з насосом. Наприклад, зламався або заклинило ротор. У цьому випадку досить буде замінити несправну деталь або повністю весь насос. Ще всередині може накопичуватися зайве повітря. Відкрийте повітревідвід і зачекайте кілька хвилин.

Поради та рекомендації

Очевидно, що будь-які несправності котла та системи опалення проявляються лише під час їх роботи, тобто в зимовий період. А це означає відсутність тепла і гарячої води на весь час ремонту.

Тому наші фахівці радять:

 • Не економте на обладнанні, підберіть оптимальну модель. Так, ви заощадите кілька тисяч гривнів при покупці, але, скоріше за все, віддасте набагато більше при ремонті та способах усунення різного роду несправностей.
 • Пам'ятайте, чим дешевше котел, тим нижче якість матеріалів при його складанні. У цьому випадку також можуть бути відсутніми деякі компоненти захисту, що негативно позначиться на вашій безпеці.
 • Довірте монтаж професіоналам. Про це твердять і виробники обладнання. Довірте монтаж фахівцям, які грамотно спроектують опалювальну систему, дотримуючись усіх вимог виробника. Пам'ятайте, що більшість проблем виникає саме через неякісно проведеного монтажу.
 • Обов'язково проводьте регулярне сервісне обслуговування вашого обладнання. Майстер прочистить котел, перевірить роботу автоматики, налаштує режими для ефективної роботи і замінить несправні деталі. Це позитивно позначиться на терміні служби пристрою.
 • Дотримуйтесь всіх вимог щодо безпечної експлуатації приладів. Вивчіть документацію до вашої моделі, там докладно описані всі ситуації і послідовність дій при їх виникненні.
 • Не беріться самостійно за ремонт! Газовий котел - це складне устаткування підвищеної небезпеки. Звертайтеся тільки до професіоналів.

  Хочемо зауважити, що будь-яка проблема котла рано чи пізно може призвести до аварії. Тому, навіть якщо котел працює, але при цьому шумить, коптить або іскрить - вимкніть обладнання і викличте майстра. Так ви вбережете себе від трагедії: вибуху або пожежі. Обов'язково дотримуйтесь заходів безпеки і всіх правил експлуатації.

Монтаж систем опалення "Під ключ" у Львові та Львівській області
тел.: +38 097 813 27 29
e-mail: opalennya.lv@gmail.com
Copyright © 2021. Усі права захищені