Для чого потрібен байпас в системі опалення і як правильно його встановити?

байпас в системі опалення

Красиво обробити будинок, купити вишукані меблі - здорово, але цього мало для створення справжнього комфорту. Найважливіше, як то кажуть, погода в домі, а точніше - мікроклімат. Приємна вологість, відсутність задушливої ​​спеки або, навпаки, холоду роблять житло затишним і чудовим.

Що таке байпас і навіщо він потрібен?

Сучасні технології дозволяють встановлювати не тільки економічні та якісні опалювальні системи, але і ефективні з точки зору контролю клімату. Саме з цією метою і був розроблений байпас - пристрій, призначений для регулювання точної подачі теплоносія у водяній системі опалення.

Він являє собою перемичку у вигляді відрізка труби, встановлену між прямою і зворотною проводкою опалювального радіатора. Байпас виконує кілька важливих функцій:

 • У разі надлишку теплоносія він видаляє його з батарей в стояк.
 • Байпас є посередником, що значно полегшує злив і набір води в систему.
 • Пристрій дає можливість використовувати як природну, так і примусову циркуляцію води в батареях. Це дуже допомагає при відключенні електроенергії, коли циркуляційний насос не дозволяє рідини рухатися, а байпас забезпечує переміщення води самопливом. Також ця функція забезпечує зниження обсягу теплоносія і, відповідно, витрат на його нагрівання.
  Отже, в необхідності байпаса можна не сумніватися. Тепер необхідно розібратися в його пристрої і особливості установки.

Конструкція байпаса

Основними елементами пристрою є:

 • циркуляційний насос;
 • запірна арматура (кульовий вентиль або зворотний клапан);
 • фільтр для попередньої очистки.

Вибір виду запірної арматури і її якість надзвичайно важливі. Якщо в системі відсутній кульовий вентиль, то циркуляційний насос забезпечує рух води по малому опалювального контуру (байпас - магістраль). Він використовується в тому місці, де діаметр труби звужується і швидкість потоку падає. Термін служби вентиля багато в чому залежить від частоти його використання. Якщо його рідко провертати, він може прикипіти, а ремонту даний елемент не підлягає.

Зворотний клапан дозволяє системі працювати без участі людини. Він автоматично відкривається при відключенні електроенергії, при цьому теплоносій починає циркулювати природним чином. Тому його роль в системі надзвичайно важлива. Нормальна робота насоса сприяє закриттю клапана.

Придбання тільки дуже якісних деталей забезпечить довгий термін служби байпаса без позапланових ремонтів.

Установка байпаса

Найголовніше правило - не монтувати байпас самостійно. Тільки фахівці встановлять пристрій у відповідності з усіма правилами і перевірять систему на наявність дефектів, механічних пошкоджень і т. д.

Сам процес монтажу не займе багато часу або зусиль. Елементи байпаса встановлюються по ходу слідування теплоносія в такій послідовності: фільтр - зворотний клапан - циркуляційний насос.

Установка пристрою здійснюється поблизу опалювального котла на лінії зворотної магістралі. Місце його розташування має відповідати точці найменшою температури теплоносія і бути подалі від стояка.

Горизонтальне розміщення байпаса дозволить виключити потрапляння повітря в систему. Діаметр труби байпаса повинен бути менше діаметра прямому та зворотному труб.

Головна перевага байпаса

Байпас - це не тільки зручний і доступний пристрій. Він ще й економічно вигідний. Адже регулювання кількості теплоносія впливає на величину витраченої енергії для його нагрівання.

Інженерні розрахунки довели, що опалювальна система з наявністю обвідної труби характеризується обсягом рідини, меншим на 30 - 35%, ніж у звичайній проточній системі. Це спричиняє зниження тепловіддачі на 10%, що зазвичай тільки радує господарів.

А головне - оптимальний мікроклімат в будинку поєднується з невеликими рахунками за споживання енергоносіїв.

Поради щодо вибору байпаса

Хоч байпас і не представляє собою дорогої установки, його покупка вимагає великої уваги. Від якості обраного пристрою в деяких випадках залежить робота всієї опалювальної системи.

При виборі товару необхідно звертати увагу на такі фактори:

 • зварні шви не повинні мати пошкоджень;
 • нарізні сполучення повинні плавно відкручуватися і закручуватися;
 • продавець повинен мати сертифікати відповідності товару з печаткою.

Байпас - практично незамінна річ в будинку, де є водяна система опалення.

Монтаж систем опалення "Під ключ" у Львові та Львівській області
тел.: +38 098 19 19 257
e-mail: opalennya.lv@gmail.com
Copyright © 2021. Усі права захищені